BESAŞ AR-GE
BESAŞ AR-GE
BESAŞ UNLU MAMULLER ARAŞTIRMA VE ÜRETİM MERKEZİ, BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ile ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ arasında 23.01.2012 tarihinde imzalanan Gıda ve Beslenme İş Birliği Protokolü kapsamında Büyükşehir Belediyesi İştiraklerinden Bursa Ekmek ve Besin Sanayii A.Ş. (BESAŞ) tarafından kurulmuştur.
 
Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü tarafından 02.01.2013 tarihinde kampüs alanı içerisinde, Besaş tarafından kurulacak Unlu mamuller Araştırma ve Üretim merkezi inşası için Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne 2400 m2 alan tahsis edilmiştir. Besaş tarafından Haziran 2013 tarihinde yapımına başlanan Araştırma ve Üretim Merkezi Şubat 2014 tarihinde hizmete açılmıştır.
 
1000 metrekare kapalı alana sahip olan tesis bünyesinde analiz laboratuvarı, rol ekmek lamine hattı, döner fırın, matador fırın, dinlendirme odası, Mikserler, tartım silosu, kesme tartma makinesi, konik yuvarlama gibi ekipmanlar bulunmaktadır. Ayrıca kazan dairesi, jeneratör, chiller grubu, soğuk hava deposundan  oluşan yardımcı ünitelere de sahip olan bu tesis, Saatte 7500 adet rol ekmek üretim kapasitesi ile rol ekmek, köy ekmeği, cevizli, haşhaşlı, zeytinli, mısırlı ekmek, pide üretimi ve her türlü unlu mamulü üretebilecek alt yapıya sahiptir.
 
Bu tesis ile; Türkiye’nin geçmişte kalan, geleneksel Türk ekmeklerini günümüz teknolojisi ve uzmanların çalışmalarıyla tekrardan tüketicilerin beğenisine sunarak, toplumumuza sağlıklı, ekonomik ve kaliteli beslenme alışkanlığı kazandırarak, ülkemizin unlu mamuller de dışa bağımlı olmadan üretim yapılabilmesi için araştırma çalışmalarına olanak sağlanması amaçlanmaktadır.
 
Türkiye’de bir ilk olan proje ile aynı zamanda, Gıda Mühendisliği’nde eğitim gören öğrencilere uygulamalı eğitim imkânı sağlayarak bilimsel ürün geliştirme çalışmalarının yapılarak, geleceğimiz olan öğrencilerimizin eğitimlerinde kendilerini geliştirme imkânı sağlanabilmesi amaçlanmaktadır.
 
Ayrıca Üretilen tüm ürünlerin ekonomik fiyatlarla kampüs içinde öğrencilerin tüketimine sunularak, üniversite öğrencilerinin sağlıklı beslenmelerine destek olunması amaçlanmaktadır.
 
Hülya TURHAN 
Ar-Ge Üretim Sorumlusu