Hoşgeldiniz...
Sepetimize şu ana kadar toplam 281.000 ekmek bağışlandı. Göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.
Glutensiz ekmek satış mağazamızda
Çölyak ve Fenilketonuri hastalarının beslenmesinde önerilen İstanbul Halk Ekmek’in ürettiği Glutensiz nişastalı karışım ve Glutensiz Ekmek şimdi BESAŞ HALK EKMEK SATIŞ MAĞAZASINDA...

ÇÖLYAK NEDİR?

 
Çölyak hastalığı bağırsaklardaki sindirimi sağlayanvillus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla dayiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsaktahasarlar oluşturan bir sindirim hastalığıdır

Belirtileri

Küçük çocuklarda kusma, ishal, karın şişliği, iştahsızlık, kiloalamama ve boy uzamasında yavaşlama gibi tipik belirtilerle ortayaçıkabileceği gibi daha ileri yaşlarda sadece kansızlık, boy kısalığı,kemik zayıflığı ve nedeni bilinemeyen karaciğer hastalığı gibi çokdeğişik belirtilerle de kendini gösterir.
Çölyak hastası olankişiler buğdayda arpada çavdarda ve kesin olmamakla birlikte, yulaftabulunan ve gluten olarak adlandırılan bir proteine tahammüledememektedir.
Çölyaklı hastalar gluten içeren yiyecekler yediklerinde, onlarınbağışıklık sistemleri bunu ince bağırsaklara zarar vererek yanıtlar.Özellikle çok küçük ve parmak şekline benzeyen villus olarakadlandırılan ince bağırsaktaki emilimi sağlayan yapılar kaybolur(düzleşir ve görevini yapamaz hale gelir.)
Yiyeceklerdeki besinler bu villuslardan geçerek kan dolaşımı içineemilirler. Villuslar olmadan kişi; ne kadar yiyecek yerse yesin;beslenemez.
Vücudun kendi bağışıklık sistemine zarar vermesinden dolayı çölyakhastalığı oto-immün sistem rahatsızlığı olarak düşünülmektedir. Bununlabirlikte, yiyeceklerin emilememesinden dolayı sindirim rahatsızlığıolarak da sınıflandırılabilmektedir.
Hastalık ayrıca gluten enteropatisi, celiac disease, celiac sprue,nontropical sprue ve gluten sensitive enteropathy olarak dabilinmektedir.

Tanı Yöntemi

Çölyak hastalığının kesin tanısı ancak deneyimli bir gastroenterologtarafından yapılacak kan tahlilleri ve ince bağırsak biyopsisi iletanımlanabilir.
Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır, yani ailevi kalıtım sözkonusudur. Bazen hastalık bir ameliyat, çocuk doğumu, hamilelik, viralenfeksiyon ya da şiddetli duygusal stresten sonra tetiklenebildigi gibiilk seferde de aktif olabilir. Hastalık yaşamının her hangi bölümündeortaya çıkabilmektedir. Çölyak kimi kişilerde çocukluk, kimilerindeergenlik, kimilerinde ise orta yaş grubunda ortaya çıkabilmektedir.

Tedavi Şekli

Tanı konulduktan sonraki aşamada uyulması gereken tek tedavi yöntemiise size uzman hekim tarafından önerilen gluten içermeyen besinlerlebeslenmektir. Gluten buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunduğu için bugıdalardan ömür boyu uzak durmak gereklidir.
Çölyaklı kişiler normal ekmek, makarna, pasta, börek, bisküvi vebenzeri çok sayıda gıdayı yememek durumundadır. Mısır unu, pirinç unu,soya unu, patates unu gibi maddeler gluten içermediği için rahatçatüketilebilir.