ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ AR-GE TESİSİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi İle Uludağ Üniversitesi arasında 23.01.2012 tarihinde imzalanan Gıda ve Beslenme İş Birliği Protokolü kapsamında 3.000.000 TL ‘lik yatırımla Besaş Unlu Mamuller Araştırma Ve Üretim Merkezi 1000 metrekare kapalı alana sahip bünyesinde analiz laboratuvarı, rol ekmek lamine hattı, döner fırın, matador fırın, dinlendirme odası üniteleri mevcuttur. Ayrıca kazan dairesi, jeneratör, chiller grubu, soğuk hava deposundan  oluşan yardımcı ünitelere de sahip olan bu tesiste, ekmek üretim makinası (könig), mobil mikser kazanı, elektrikli katlı fırın, mobil mikser, fermantasyon odası, tartı silosu ve yardımcı ekipmanları vb. oluşan günümüzün en gelişmiş makine ve teçhizatı ile üretim çalışmalarına 11.03.2014 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır. Bu tesis saatte 7500 adet rol ekmek üretim kapasitesine sahiptir.
BESAŞ ARGE Tesisi, Uludağ Üniversitesi akademik personel ve öğrencilerinin ekmek ve unlu mamuller üzerine araştırmalar, deneyler ve denemeler yapmasına imkan sağlayan en modern makine ve ekipman teknik yeterliliğine sahiptir. Ekmek ve unlu mamuller üzerine kimyasal ve mikrobiyolojik analizler yapılabilmesi için laboratuvar imkânları bulunmaktadır. Böylece öğrencilere kendi branşlarında staj imkânı yaratılması, tez çalışmalarına olanak sağlanması, deneylerini gerçekleştirebilmeleri aynı zamanda birebir üretim aşamalarını uygulamalı veya görsel olarak aktive edebilecekleri bir tesis olarak faaliyetlerini sürdürmesi amaçlanmaktadır.
Ayrıca; Türkiye’nin geçmişte kalan, geleneksel Türk ekmeklerini günümüz teknolojisi ve uzmanların çalışmalarıyla tekrardan tüketicilerin beğenisine sunarak, toplumumuza sağlıklı, ekonomik ve kaliteli beslenme alışkanlığı kazandırarak, ülkemizin unlu mamuller de dışa bağımlı olmadan üretim yapılabilmesi için araştırma çalışmalarına olanak sağlanması amaçlanmaktadır.
 
Tesis ile ilgili en önemli ayrıntı; Üretilen tüm ürünlerin ekonomik fiyatlarla kampüs içinde; 08:00-18:00 arasında faaliyet gösterecek olan ve kapalı kafeterya tarzında oluşturulan BESAŞ SATIŞ NOKTASI’ nda öğrencilerin tüketimine sunularak, üniversite öğrencilerinin sağlıklı beslenmelerine destek olunması amaçlanmıştır.