BUĞDAY ÇEŞİTLERİ
19.yy’ın sonlarından başlanarak yapılan bölgesel çalışmalar, yerli ya da yabancı kökenli buğdaylardan, şartlara en uygun çeşitlerin elde edilmesini sağladı. Ayıklama yöntemiyle elde edilen başarılı sonuçları tamamlamak için melezleme işlemlerine başvuruldu. Daha yüksek verimli ve verimini düzenli biçimde sürdüren tohumlar elde edildi.
 
Hemen bütün medeniyetlerde en değerli besin kaynağı olarak kabul edilen tahıl ürünlerindendir. Buğday tarımının kökeni Önasya da denen Anadolu, İsrail, Irak ve İran topraklarını kapsayan bölge olarak kabul edilir. Bir zamanlar zengin bir tarım alanı olan bu bölgenin büyük bir bölümü, bugün çöl haline gelmiştir. Günümüzde yoğun ıslah çalışmaları sonucu daha yüksek kaliteli, kuraklığa ve hastalığa karşı dirençli türleri elde edilmektedir. 
 
KIRMIZI BUĞDAY
 
İlk buğday türü olarak kabul edilen kırmızı buğday, hayvan besiciliği için bazı yörelerimizde hâlâ yetiştirilmektedir. Taneleri küçüktür ve hasadı da oldukça güçtür. 
 
 
SERT BUĞDAY (Durum Buğday)
 
Tür olarak iki sıralı buğdaya yakın olan sert buğday, iri taneli olup, makarnalık buğday olarak da bilinir. Makarna ve bisküvi yapımında kullanılmakta ve yaygın biçimde yetiştirilmektedir. Yoğun ıslah çalışmaları günümüzde iri taneli sert buğday üretimine imkan sağlamıştır. 
 
YABANİ İKİ SIRALI BUĞDAY
 
İki sıralı buğdayın atası diye de bilinir ve bir başka ilkel buğday türü olarak kabul edilir. Kömeci ve taneleri, kırmızı buğdaydan daha büyüktür. 
 
 
İKİ SIRALI BUĞDAY (Nişastalık) 
 
Eski Yunanlılar ve eski Romalılar dönemlerinde başlıca tahıl olarak bilinir. İki sıralı buğday, günümüzde ekimi yapılan buğdayın atalarından biridir ve ülkemizde nişastalık buğday olarak tanınır. 
 
KAPLICA BUĞDAY
 
Buğday üretiminde önemli bir gelişim gösteren buğday türüdür. İki sıralı buğday ile buğday tarlalarında biten yabani keçiotunun çarpazlanması ya da melezlenmesi sonucu, kaplıca buğday denilen melez türün elde edilmesiyle gerçekleştirilmiştir. 
 
 
EKMEKLİK BUĞDAY
 
 İki sıralı buğday ile yabani keçiotunun melezi olan ekmeklik buğday, günümüzde en yaygın olarak ekilen buğday türüdür. İri tanelidir, yüksek oranda glüten içerdiği için bu buğdayın unuyla yapılan ekmek, pişkin ve renkli olmaktadır. 
 
BUĞDAY TARLASI
 
Zamanımızda yetiştirilen buğdayın boyu geçmiş asırlara göre oldukça kısadır. Yapılan ıslah çalışmaları, sağa sola kıvrılarak hasadı güçleştiren sapın boyunun kısaltılmasını sağlamıştır. Tahıl alanında elde edilen bu gelişme, geniş alanlarda buğday üreten ülkeler adına önemli bir adım olarak kabul edilmektedir.