İLGİNÇ BİLGİLER
EKMEK HAKKINDA BAZI İLGİNÇ BİLGİLER VE İSTATİSTİKLER
 
Bir adet ekmek için gerekli buğdayı harmanlamak yalnızca 9 saniye sürmektedir. Ortalama olarak bir dilim ekmek yalnızca 1 gr yağ içermektedir. 1 bushel buğdaydan, 73 adet, 450g'lık ekmek üretilebilmektedir.Ekmeği parçalamak, enternasyonal dilde, barışın simgesidir.
 
 
1997'de, Kansaslı çiftçiler, 36.5 milyar adet ekmek üretecek kadar buğday üretimi gerçekleştirmişlerdir. Bu miktar, dünya nüfusuna oranlandığında, herkese 6 adet ekmek düşmektedir.
 
 
Ekmek, her ırk, kültür ve dindeki insanların ortak olarak tükettiği tek gıda maddesidir. Napolyon, esmer çavdar ekmeğinin isim babasıdır: Prusya gezisi sırasında, 'Pain pour Nicole' diye bir emir vermişti, 'Nicola ekmek verin' anlamına geliyordu. Almanlar bu cümleyi 'pumpernickel' olarak algıladılar ve böylece bu geleneksel ekmeğin adı öyle kaldı.
 
 
Pita ekmeğinin içindeki cep buharla yapılmaktadır. Buhar hamuru kabartır ve daha sonra ekmek soğur ve yassılaşır, tam ortada cep oluşmuş olur. Ekmeğin, insanoğlu için önemi ortada olunca,  fırıncılık da meslekler arasında en itibarlı mesleklerden biri olmuştur. Roma'da MÖ 168 de tarihteki ilk fırıncılar birliği kurulmuştur. Collegium Pistorum adındaki bu birliğin üyeleri ayrıcalıklı kabul edilmiştir. Collegium Pistorum birliğinin üyelerine, komedyen ve gladyatörlerin gösterilerine gitmeleri yasaklanmıştır. Çünkü sıradan insanların arasına karışmaları istenmemiştir. Fırıncılık bu kadar önemli olunca  fırıncılar da meslek bilgilerini bir sır olarak saklamışlardır. Her isteyende fırıncı olamamıştır. Mesleğe girme kuralları oldukça dikkatli seçilmiştir.
 
 
10. yüzyılda İngiltere de birini fırıncı olabilmesi için 7 yıl karın tokluğuna çıraklık yapması  şartı aranmıştır.
 
 
MÖ 100 yıllarında, yeni evlenen çiftlerin düğünlerinde  başlarından   bereketin    sembolü olarak kabul edilen ekmek parçaları ufalanarak serpilerek yuvalarının bereketli olacağına inanılırmış. Gelin ve damatta  bu parçaları toplayarak birlikte yerlermiş. Latincede buna  confarreatio   denilirmiş.
 
 
Günümüzde gelin ve damat a atılan confetti o günler de yapılan bu töreninin değişmiş olarak uygulanmasıdır. Confetti de confarreatio kelimesinden türemiştir.
 
 
Bir inanca göre, bebeğin beşiğine bir parça ekmek konursa, hastalıklar bebeğe yaklaşamaz.
 
 
Kaynak: http://www.atb.gov.tr