BESAŞ’tan şifa kaynağı yeni bir ekmek
BESAŞ’tan şifa kaynağı yeni bir ekmek

BESAŞ’tan şifa kaynağı yeni bir ekmek

 02 ŞUBAT 2017

BASIN BÜLTENİ

BESAŞ’TAN ŞİFA KAYNAĞI YENİ BİR EKMEK
- BURSALILARI YILLARDIR SAĞLIKLI VE EKONOMİK EKMEKLE BULUŞTURAN BESAŞ, ÜRÜN YELPAZESİNE HİTİTLER VE FRİGLER TARAFINDAN DA TARIMI YAPILMIŞ, GENETİĞİ DEĞİŞMEDEN GÜNÜMÜZE KADAR GELMİŞ VE GÜNÜMÜZ BUĞDAYININ ATASI KABUL EDİLEN SİYEZ BUĞDAYINDAN YAPILAN EKMEĞİ TÜKETİCİYLE BULUŞTURDU.
- DÜNYADA GLİSEMİK ENDEKSİ İNSANLARA EN UYGUN GIDA OLAN, RADYASYON EMMEYEN ÖZELLİĞİ NEDENİYLE SAVAŞ GİBİ DURUMLAR İÇİN BAZI ÜLKELERİN STOKLARDA TUTTUĞU ÜRÜNLER ARASINDA YER ALAN SİYEZ UNUNDAN YAPILAN ORGANİK SİYEZ TAM BUĞDAY EKMEĞİ, TÜM BESAŞ BAYİLERİNDE TÜKETİCİYLE BULUŞTU.

BURSA - Bursalıları yıllardır sağlıklı ve ekonomik ekmekle buluşturan BESAŞ, ürün yelpazesine Hititler ve Frigler tarafından da tarımı yapılmış, genetiği değişmeden günümüze kadar gelmiş ve günümüz buğdayının atası kabul edilen Siyez buğdayından yapılan ekmeği tüketiciyle buluşturdu. Dünyada glisemik endeksi insanlara en uygun gıda olan, radyasyon emmeyen özelliği nedeniyle savaş gibi durumlar için bazı ülkelerin stoklarda tuttuğu ürünler arasında yer alan Siyez unundan yapılan Organik Siyez Tam Buğday Ekmeği, tüm BESAŞ bayilerinde tüketiciyle buluştu.

Yıllık 70 milyon adet ekmek üretimi ile Bursa’nın ekmek ihtiyacının yüzde 20’ni karşılayan, ekonomik ve sağlıklı üretim politikasıyla Bursalıların tercihi olan BESAŞ, 24 çeşitlik ekmek ürün yelpazesine bir yenisini daha ekledi. Siyez unundan yapılan Organik Siyez Tam Buğday Ekmeği, BESAŞ’ın tüm bayilerinde tüketiciyle buluştu. Francala, Kepekli, Ayçekirdekli, Çavdarlı, Tam Buğdaylı, Köy Ekmeği, Mısırlı, Zeytinli, Haşhaşlı, Tam Tahıllı, Yulaflı, Ruşeymli, Cevizli ekmeğin yanında Küçük (Roll) Ekmek, Kepekli Küçük Ekmek, Tuzsuz Küçük Ekmek, Şampiyon Ekmek, Light Ekmek, Çikolatalı Ekmek, Timsah Ekmek, Organik Ekmek, Sandaviç Ekmeği, Hamburger ekmeği çeşitlere şimdi de Organik Siyez Tam Buğday Ekmeği eklendi.

Şifa kaynağı
Toplam üretimin yüzde 13’ünü oluşturan çeşit ekmekler, Türk Gıda Kodeksine uygun ambalajlı olarak satışa sunulurken, Siyez Tam Buğday Ekmeği de tam bir şifa kaynağı olarak raflarda yerini aldı. 14 kromozomlu yapısı ile genetiği değişmeden günümüze kadar gelmiş, Hititler ve Frigler tarafından da tarımı yapılmış olan Siyez buğdayı günümüz buğdayının atası kabul ediliyor. Türkiye´de sadece Kastamonu yöresinde dağlık arazilerde yetiştirilen siyez buğdayı, zararlılara dayanıklı, kurak şartlarda ve fakir topraklarda rekabet gücü yüksek bir tür olarak bilinir. Siyez unu ile yapılan ürünler kilo aldırmazken, karbonhidrat değeri oldukça düşük, protein değerleri ise çok yüksektir. Lifli yapısından dolayı sindirimi kolaylaştırır ve bağırsakları temizleyici özelliği vardır. Yüksek antioksidan içeriğe sahiptir. Hücre yapısını korur ve yaşlanmayı geciktirir. Kan şekerini hızlı yükseltmez. Dünyada glisemik endeksi insanlara en uygun gıda siyez unudur, uzun süre tokluk hissi verir. Anne sütünü arttırır, folik asit miktarı çok fazladır. İçeriğinde bulunan B1 vitaminleri, sinir ve sindirim sistemini düzenler. Yüksek mineral ve selülozdan dolayı besin emilimini hızlandırır, kabızlığı engeller ve bağırsak kanserini önler. Kandaki yağları düşürücü yönü olduğu bilinen posa/lif bakımından oldukça zengin bir gıdadır. Kolesterolü düşürür. Radyasyonu emmez ve radyasyona karşı dayanıklıdır. Bu nedenle bazı ülkelerde nükleer savaşlara karşı, askeri ve sivil amaçlar için stokta tutulan ürünlerden biridir.
Siyez Buğday Unu, içme suyu, ekşi maya ve tuzdan yapılan hiçbir katkı maddesi bulunmayan tamamen organik siyez tam buğday ekmeği 400 gramlık poşetlenmiş olarak 5.75 TL’den satışa sunuluyor.